НКС
НЕМАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА (НКС)
ВИШИВКА
Зусиллями звичайних, але незвичайно талановитих людей, які складають культурний осередок Решетилівщини, вишивка «білим по білому» 29 червня 2017 року внесена до Національного реєстру по збереженню нематеріальної етнічної спадщини. Центр працює над подальшим просуванням елемента нематеріальної культурної спадщини (НКС) України – «Технологія вишивки білим по білому» до Репрезентативного списку ЮНЕСКО, як всесвітнє надбання людства.
З цього приводу проведено ряд заходів. Про етапи підготовчої роботи широко інформуємо у місцевих ЗМІ та Інтернет мережі. Міжнародне визнання, відповідно до положень Конвенції ЮНЕСКО, тобто, входження до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства, є непростим і нелегким завданням, що передбачає дотримання чітко встановлених процедур. За участю митців Центру – носіїв елементу, у серпні 2020 року відбувся семінар, на якому було схвалено план роботи і обговорено важливі для носіїв і громади питання. Семінар організував Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської облдержадміністрації. Комунікацію та модерування процесу на установчому семінарі отримала робоча група у складі носіїв елементу та зацікавлених осіб.
Всеукраїнський центр вишивки та килимарства займається організаційно-комунікаційною роботою. У грудні 2020 р. у Всеукраїнському центрі вишивки та килимарства проведено круглий стіл в режимі онлайн з питань просування елемента НКС «Технологія вишивки «білим по білому» селища Решетилівка до Репрезентативного списку НКС ЮНЕСКО. Надію Вакуленко, як носія елемента, автора проекту «Технологія вишивки білим по білому» і керівника ВЦВК, було визначено головною організаторкою, в обов’язки якої входить координація процесом (варто зазначити, що робота в даному напрямку розпочалася ще в 2015 році. І як результат – даний елемент, відповідно до Наказу Міністерства культури України від 29.06.2017 № 561, внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України із подальшим просуванням до Міжнародного списку ЮНЕСКО). На засіданні було зроблено акцент на участі громади, яка є носієм елементу НКС «Технологія вишивки білим по білому», в інвентаризації та просуванні елемента та обговорено подальші кроки в цьому напрямку. Йшлося про огляд публічного опитування щодо просування елемента до Репрезентативного списку ЮНЕСКО та процес інтерв’ювання носіїв, а також про підготовку історичної довідки про елемент.
Наступним кроком у 2021 р. стало інтерв’ювання носіїв елемента, щодо його особливостей, охорони, збереження, а також відповідальності, яка настане після включення елемента до Репрезентативного списку ЮНЕСКО. Заходи проводилися за консультативної допомоги ЦР «Демократія через культуру» (організація акредитована у ЮНЕСКО з питань НКС). Відбулася фото і відеофіксація елемента. Ряд цікавих моментів були зафіксовані на фото- і відеоплівки у Всеукраїнському центрі вишивки та килимарства і художньому професійному ліцеї. Дуже важливим для ЮНЕСКО є факт передачі елемента від покоління до покоління, від вчителя до учня, від мами до дочки, від бабусі до внучки. Ці моменти знайшли своє відображення у фото та відеоматеріалах. Робота проводилася за сприяння Полтавської обласної державної адміністрації, зокрема Департаменту культури і туризму та Полтавської обласної ради.
Про етапи роботи по просуванню елемента «Технологія вишивки «білим по білому» можна знайти на нашій у Фейсбуці сторінці групи «Всеукраїнський центр вишивки» та на сторінці. На даний час всі документи підготовлені і передані у Міністерство культури та інформаційної політики. Тепер ми чекаємо своєї черги в ЮНЕСКО.
КИЛИМАРСТВО
Паралельно проводилася робота по включенню елемента «Традиції рослинного килимарства селища Решетилівка» до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини. Автором проекту виступив носій елемента, член Національної спілки художників та Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України Олександр Олексійович Бабенко 12 лютого 2018 року елемент було внесено до Національного переліку НКС.