Мультимедіа

Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області

Елемент нематеріальної культурної спадщини «Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області» включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини (наказ Міністерства культури України № 561 від 29.06.2017).

За зверненням громади майстрів-носіїв елемента нематеріальної культурної спадщини «Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області» з ініціативою проведення роботи по просуванню елемента до Репрезентативного списку ЮНЕСКО Департаментом культури і туризму облдержадміністрації підготовлено номінаційне досьє (англійською мовою) та перелік необхідних документів та матеріалів. Для цього у 2020-2021 роках проведено ряд нарад, робочих зустрічей, семінарів та онлайн-обговорень під час яких налагоджено ефективну взаємодію зацікавлених сторін у процесі просування елемента нематеріальної культурної спадщини «Технологія виконання вишивки «білим по білому» для подання до Репрезентативного списку ЮНЕСКО.


Сформовано бази матеріалів з інформацією, що висвітлюють побутування елементу «Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області», для цього: – актуалізовано списки носіїв елемента, – проведено дослідження елемента та опитування громади майстрів-носіїв елемента «Технологія вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області». – підготовлено інвентаризацію елемента з фото- та аудіо фіксацією процесу та подано Українському центру культурних досліджень моніторингову інформацію, – проведена інформаційна кампанія для популяризації елементу та підвищення обізнаності громадськості області про елемент.

Згідно вимог ЮНЕСКО підготовлено фото з демонстрацією техніки виконання вишивки “білим по білому” та майстрів у процесі творчої роботи та відеофільм, який демонструє розповіді носіїв про технологію вишивки «білим по білому» та показує культурний простір поширення вишивки. На фото і відео роботи підготовлені описи (англійською). Підготовлено листи-згоди майстрів на внесення елементу (з перекладом англійською мовою) та презентаційний буклет.

Внесення елементу підтримали Всеукраїнський центр вишивки та килимарства, Решетилівський художній професійний ліцей, Решетилівська майстерня художніх промислів «Соломія», Полтавський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Решетилівська об’єднана територіальна громада, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка, Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського, громадське об’єднання «Збережемо Полтаву», громадське об’єднання «Патріоти Решетилівщини» та інші установи та організації. У березні поточного року номінаційне досьє та додатки на елемент «Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області» подані Міністерству культури та інформаційної політики України для розгляду та подання його до Репрезентативного списку ЮНЕСКО.

Для збереження, відродження, поширення та популяризації елемента рішенням Полтавської обласної ради затверджена Комплексна програма розвитку культури та мистецтва Полтавщини на 2020-2025 роки, яка містить окремий розділ «Збереження та розвиток нематеріальної культурної спадщини».